ZOOPlanuj – plany lekcji

Drodzy nauczyciele i uczniowie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy plany lekcji z akcją „ZOOstaw, nie dokarmiaj!”. Niech nasze zwierzaki i przesłanie kampanii towarzyszą Wam na co dzień. Wystarczy, że pobierzecie plik ze swoim ulubionym bohaterem kampanii „ZOOstaw, nie dokarmiaj!” i go wydrukujecie.
„ZOOstaw, nie dokarmiaj!”
Kampania edukacyjna na temat konieczności respektowania zakazu dokarmiania zwierząt w Warszawskim ZOO.
Od 2019 r. pokazujemy różne sytuacje, z którymi się borykamy, związane z dokarmianiem zwierząt w ZOO (a zakaz dokarmiania jest jednym z podstawowych punktów Regulaminu Zwiedzania ZOO) i edukujemy zwiedzających w zakresie prawidłowego żywienia zwierząt. Kampania ma powstrzymać zwiedzających przed wrzucaniem na wybiegi zwierząt jakiegokolwiek jedzenia poprzez uświadomienie negatywnych skutków takiego działania.
Dzięki tegorocznej współpracy Miejskiego Ogrodu Zoologicznego i Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych (PJATK) powstały animacje edukacyjne na potrzeby akcji „ZOOstaw, nie dokarmiaj!”.
Celem wspólnego projektu edukacyjnego jest promowanie właściwych postaw wobec zwierząt i rozwijanie umiejętności studentów w zakresie projektowania filmów społecznie zaangażowanych. W ten sposób, Studenci Wydziału Sztuki Nowych Mediów PJATK, na zajęciach animacji i wirtualnej rzeczywistości przygotowali krótkie filmy animowane, których bohaterami są zwierzęta z Warszawskiego ZOO. Każda animacja zawiera te same części składowe: 1. czołówka, 2. złe zachowania zwiedzających (dokarmianie), 3. właściwe karmienie przez opiekuna zwierząt, 4. ciekawostki na temat życia zwierzęcia – bohatera animacji.
Sami zobaczcie efekty!
"Srebrna Tarcza" dla Warszawskiego ZOO za filmy z kampanii "ZOOstaw, nie dokarmiaj!"
Warszawskie ZOO zostało nagrodzone w IV edycji Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 celów” za filmy edukacyjne promujące kampanię „ZOOstaw, nie dokarmiaj!”. Złożony z trzech odcinków film „ZOOstaw, nie dokarmiaj!” otrzymał Srebrną Tarczę, a Warszawskie ZOO zajęło II miejsce w kategorii „Organizacje Pozarządowe”. Szczegóły na /aktualnosci/co-u-nas-slychac/nagroda-Srebrna-Tarcza
Ludzkie jedzenie szkodzi zwierzętom!
Film został zrealizowany przez Loco Fiilm Production - dziękujemy za kreatywne podejście do trudnego tematu.
My w Warszawskie ZOO dbamy o zdrową dietę naszych zwierząt. Działamy zgodnie z programami żywieniowymi, które są opracowywane dla różnych gatunków zwierząt, zależnie od ich wieku, płci, zdrowia i kondycji. Mamy rzadkie gatunki zwierząt o bardzo specyficznych wymaganiach pokarmowych i dokładnie wiemy co i kto powinien zjeść. Natomiast dokarmianie przez zwiedzających jest przyczyną wielu problemów naszych podopiecznych. Niektóre z nich przedstawiamy w kolejnych spotach w kampanii ZOOstaw, nie dokarmiaj!.
Zaczynamy od tego, że ludzkie jedzenie nie jest odpowiednie dla zwierząt - szkodzi im, a opowiada o tym Krystyna Czubówna. ZOObaczcie i koniecznie posłuchajcie.
Niebezpieczne dokarmianie!
W naszej kampanii #ZOOstawNIEdokarmiaj pokazujemy różne sytuacje z którymi się borykamy, związane z dokarmianiem zwierząt w ZOO. Kolejnym problemem są obrażenia jakie mogą odnieść zwiedzający, którzy podają zwierzętom jedzenie. Zwiedzający często nie zdają sobie sprawy z tego, że np. koń Przewalskiego może odgryźć dziecku palec, zebra dotkliwe pogryźć, że siła nacisku dzioba dużych papug to około 100kg/ m², a zęby kapucynki są ostre jak nóż. Dokarmianie może skończyć się poważnym urazem dokarmiającego, a zwierzę może nawet stracić życie. Jeśli jest zagrożone życie człowieka pracownicy ZOO mogą być zmuszeni nawet zabić zwierzę, dlatego nie wolno stwarzać sytuacji w których mogą ucierpieć nie tylko ludzie, ale i zwierzęta.
I o tym, że dokarmiający nie zdają sobie sprawy z takiego zagrożenia opowiada Krzysztof Stelmaszyk, a całość podsumowuje Krystyna Czubówna.
ZOObaczcie i koniecznie posłuchajcie.
Film został zrealizowany przez Loco Film Production - dziękujemy za kreatywne podejście do trudnego tematu.
Oddajemy głos naszym zwierzętom
Film został zrealizowany przez Loco Fiilm Production - dziękujemy za kreatywne podejście do trudnego tematu.
Pamiętajmy idąc do ZOO, że zwierzęta mają swoją określoną dietę nad którą czuwają specjaliści. Nie nawiązujmy kontaktu ze zwierzętami poprzez podawanie im jedzenia. Alternatywą jest po prostu cierpliwość, ZOO warto jest zwiedzać powoli. Zebra, czy osioł somalijski w naturze nie jedzą jabłek, marchewek, czy żelek. Ich dieta oparta jest o pasze objętościowe: siano, słomę, zielonkę. To jest to co większość kopytnych je w naturze. Zaburzenie tej diety przez podawanie zwierzętom pokarmu ludzkiego skutkuje bólem, niestrawnością, a w konsekwencji wrzodami w przewodzie pokarmowym, problemami z zębami, zaburzeniem wzrostu kopyt.
Dokarmiający nie zdają sobie sprawy z takich następstw swoich działań. O tym opowiada film w którym tym razem oddaliśmy głos naszym zwierzętom, a całość podsumowuje Krystyna Czubówna.
ZOObaczcie i koniecznie posłuchajcie.
Co i ile jedzą zwierzaki w Warszawskim ZOO?

Jak żywimy nasze drapieżniki?
Jak żywimy nasze kopytne?
