Warszawskie ZOO wspiera Ukrainę
Warszawskie ZOO solidaryzuje się z Ukrainą i kolegami z ukraińskich ogrodów zoologicznych. Stołeczny ogród nie tylko prowadzi zbiórkę funduszy na rzecz ukraińskich zoo i tamtejszych rezerwatów zwierząt, ale także organizuje, w tym trudnym czasie, zajęcia dla uchodźców z Ukrainy – dzieci, młodzieży i rodzin z dziećmi. A to wszystko tuż przed 11 marca - Dniem Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów oraz obchodami TygoDnia Misji ZOO.
Wojna to cierpienie ludzi i zwierząt. Warszawskie ZOO boleśnie odczuło działania II wojny światowej. Wiele zwierząt zginęło w bombardowaniu, część zastrzelono, a niektóre wywieziono do niemieckich ogrodów – jak słynną słoniczkę Tuzinkę. Willa pod Zwariowaną Gwiazdą i bohaterstwo Antoniny i Jana Żabińskich stały się sławne za sprawą okrucieństwa II wojny światowej. Pamiętamy.
Współczesne ogrody zoologiczne współpracują w ratowaniu ginących gatunków zwierząt i edukują przyrodniczo. Te elementy swojej misji Warszawskie ZOO realizuje dzień po dniu, ale w obliczu wojny w Ukrainie stołeczne zoo modyfikuje swoje działania i kieruje uwagę na ludzi oraz zwierzęta w potrzebie.
Razem dla ukraińskich ogrodów zoologicznych - zbiórka na rzecz ukraińskich zoo, azylów i rezerwatów zwierząt
Fundacja Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego PANDA wraz z Warszawskim ZOO i ZOO Łódź ogłosiła 27.02.2022 r. zbiórkę na rzecz ukraińskich ogrodów zoologicznych. Zbiórka prowadzona jest wspólnie przez 11 polskich ogrodów zoologicznych: ZOO Bydgoszcz, ZOO Charlotta, ZOO Chorzów, ZOO Gdańsk, , ZOO Lubin, ZOO Łódź, ZOO Opole, ZOO Płock, ZOO Toruń, ZOO Warszawa, ZOO Zamość. Polskie ogrody zoologiczne prowadzą też zbiórki rzeczowe, zarówno wśród swoich pracowników, jak i zwiedzających.
Tragedia, która rozgrywa się w Ukrainie dotyka również zwierząt, także zwierząt w ogrodach zoologicznych, azylach czy rezerwatach prowadzących reintrodukcję zwierząt. Opiekunowie nie opuszczają swoich zwierząt w tych trudnych chwilach, często mieszkają, nawet z całymi rodzinami, na terenie ogrodów, bo nie da się bezpiecznie, codziennie przemieszczać trasy dom – praca – dom. Pracownicy dzielnie stawiają czoła przeciwnościom losu, jednak jest im coraz ciężej i bez naszego wsparcia, nie będą w stanie zapewnić odpowiedniej ochrony i opieki swoim podopiecznym.
Jesteśmy w stałym kontakcie z ogrodami zoologicznymi z Ukrainy. Będziemy odpowiadać na ich realne potrzeby, które będziemy w stanie spełnić.
Już po pierwszych 2 dniach zbiórki Fundacja mogła zrealizować pierwsze zakupy, zgodnie z listą potrzeb zgłoszoną przez ukraińskie ogrody. W paczkach znalazły się koce, śpiwory, materace (w opakowaniach), sucha i mokra karma dla zwierząt, filtry do oczyszczania wody, nosze do przenoszenia zwierząt, opatrunki, słoiki, kasze, makarony z żywnością dla personelu zoo, specjalistyczne leki oraz granulaty dla zwierząt. Transport już został wysłany.
Koncentrujemy się na pomocy specjalistycznej i celowanej – zgodnej ze zbieranym od ogrodów ukraińskich zapotrzebowaniem.
To pierwsze kroki. Sytuacja jest dynamiczna, ogrody na razie mają zapasy i niektóre z nich nie proszą o wsparcie, a do niektórych nie ma możliwości bezpiecznego dotarcia z transportem. Ale im dłużej będą trwały działania wojenne, tym sytuacja będzie stawała się trudniejsza. Potrzeby będą rosły, więc potrzebne środki na wsparcie będą znacznie większe...
Zajęcia edukacyjne dla młodzieży, dzieci i rodzin z dziećmi – uchodźców z Ukrainy
Praktycznie „od zaraz” Warszawskie ZOO rozpoczyna cykl bezpłatnych spotkań dla uchodźców z Ukrainy z ZOOedukatorami. Wizyta w ZOO będzie dla nich okazją do wytchnienia, chociaż na chwilę, od wojennej rzeczywistości.
Te działania wpisują się w obchody TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, które rozpoczynają się 7 marca, i w których uczestniczą polskie ogrody zoologiczne.
Szczegóły wydarzenia: https://www.facebook.com/events/278134774422584/ .
Stołeczny ogród planuje od 7 do 10 marca, przyjąć dziennie po dwie 25-osobowe grupy dzieci z opiekunami – łącznie ok. 200 uchodźców z Ukrainy. Grupy wezmą udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez edukatorów ZOO, a Fundacja PANDA przy współpracy ze sponsorami zapewni ukraińskim obywatelom ciepły posiłek i drobne niespodzianki. W tym celu ZOO nawiązało współpracę z organizacjami pomagające uchodźcom z Ukrainy, m.in. Centrum Wielokulturowości, Fundacją Zachód-Wschód Wsparcie oraz ukraińskimi szkołami z Warszawy.
Po zakończonych obchodach TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, stołeczne zoo zamierza nadal wspierać edukację młodych uchodźców z Ukrainy.
Organizacje zajmujące się wsparciem dla Ukrainy mogą zgłaszać grupy bezpośrednio do Działu Edukacji Warszawskiego ZOO pod numerem tel.: 22 619 56 28 lub: 22 619 40 41 w. 179 (decyduje kolejność zgłoszeń, ZOO nie zapewnia tłumacza języka ukraińskiego, grupy organizują go we własnym zakresie).
Przyjmowanie zwierząt z ukraińskich ogrodów zoologicznych?
Jesteśmy w kontakcie z ukraińskimi ogrodami zoologicznymi. Dla każdego z nich przemieszczanie zwierząt to ostateczność.
W razie potrzeby, Warszawskie ZOO będzie gotowe na przyjęcie drobnych ssaków, ptaków oraz gadów z ukraińskich ogrodów.
Trzeba pamiętać, że transport dużych zwierząt w sytuacji wojny jest niezmiernie niebezpieczny – dla przewożonych zwierząt i dla realizujących przewóz ludzi. Duże samochody są potencjalnie łatwym i pożądanym celem przeciwnika. Ponadto wiele dróg i infrastruktury drogowej jak np. mosty zostało zniszczonych, a transport dużych samochodów wiozących wielkie zwierzęta, np. kopytne, nie mógłby kluczyć bocznymi drogami. Dodatkowo, trwa zima i wrażliwe, ciepłolubne gatunki mogłyby nie przetrwać nieprzewidywalnego, przedłużającego się transportu, nawet gdyby bezpośrednie działania wojenne nie zagroziły konwojowi.
Sytuacja jest bardzo zmienna, trudno planować, czy składać konkretne deklaracje w sprawie przemieszczania zwierząt. Jeśli dojdzie do transportu zwierząt, wszystko będzie się odbywało zgodnie prawem i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
Pomoc dla ogrodów zoologicznych i innych organizacji zajmujących się zwierzętami jest potrzebna, ale różne placówki mają różne potrzeby. W najgorszej sytuacja są te organizacje, które w Ukrainie funkcjonowały głównie z datków, tam zaczyna brakować wszystkiego. Dlatego polskie ogrody i Fundacja PANDA uruchomiły zbiórkę pieniędzy, a wsparcie będą realizowały dostosowując go do indywidualnego zapotrzebowania.
Z przyczyn technicznych pawilon z bezkręgowcami będzie dziś i jutro nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy!