
Wspólnie ratujmy Azję! – 6. Tydzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów
Nowy motyw przewodni
W 2025 r. rozpoczął się nowy cykl poświęcony zagrożonym gatunkom zwierząt z różnych kontynentów. Z uwagi na trwającą w latach 2024–2025 kampanię EAZA „Vietnamazing” (www.eaza2024.com/home/vietnamazing), tegorocznym motywem przewodnim jest Azja, a sama kampania jest integralną częścią akcji polskich zoo. W tym roku 17 polskich ogrodów zoologicznych, od 8 do 16 marca, wspólnie świętuje 6. TyDzień Ogrodów Zoologicznych i Akwariów pod hasłem „Wspólnie ratujmy Azję! - Nasze odpowiedzialne wybory ocalą dziką przyrodę”.
Azja i jej zwierzęcy ambasadorzy
Jak co roku, każde zoo wybiera swojego zwierzęcego ambasadora reprezentującego kontynent będący motywem przewodnim. Ambasadorami 6. edycji TygoDnia Misji ZOO jest 17 zwierzaków z polskich ogrodów zoologicznych, które wcielają się w azjatyckich Wojowników Odpowiedzialnych Wyborów. Zwierzęcy bohaterowie mierzą się z wyzwaniami takimi jak m.in. utrata siedlisk czy kłusownictwo. Ich zadaniem jest uświadamianie odwiedzających, jak nasze codzienne decyzje wpływają na przyszłość dzikiej przyrody.
Drużynę wojowników tworzą: żurawie mandżurskie Mgiełka i Zorza, gibbońce czubate Ania i Łukasz, gibbon czapnik Wally, manul stepowy Manuel, strzelczyk indyjski Igi, milu chiński Milusia, pandka ruda Tock, barasinga bagienna Vayu, kiściec annamski Edward, niedźwiedź malajski Batu, takin złoty Maciuś, słoń indyjski Ganges „Mong Tine”, kukang mały Killer, markur turkmeński Havranek, irbis śnieżny Pamir, tygrysy sumatrzańskie Musi, Hari, Kampar, Indera oraz łaskun chiński Ares.
Panda wielka jako ambasador wydarzenia
Symbolem tegorocznej edycji oraz bohaterem plakatu jest panda wielka – ikona ochrony zagrożonych gatunków na całym świecie i jednoznacznie kojarzona z Azją. W ramach kampanii zwracamy uwagę na fakt, że wszystkie pandy wielkie w ogrodach zoologicznych na świecie należą do rządu Chin, a każdy ogród, który chce je „wypożyczyć”, musi uiścić roczną opłatę w wysokości 1 mln dolarów za jednego osobnika. Przy tej okazji poruszymy temat wykorzystywania zwierząt przez państwa dla własnych interesów.
Atrakcje
Na TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów polskie ogrody przygotowały różne atrakcje. Na miłośników zwierząt od 8 do 16 marca czeka duża dawka wiedzy o zwierzętach, spotkania z ZOOedukatorami i opiekunami zwierząt, ciekawostki, relacje z życia w zoo, gry terenowe oraz konkursy z nagrodami. Szczegóły znajdziecie w WYDARZENIU NA FACEBOOKU: Wspólnie ratujmy Azję! - 6. TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.
Przyłączcie się do wydarzenia i świętujcie razem z nami: od 8 do 16 marca wrzucajcie na swój profil na Facebooku lub Instagramie zdjęcie azjatyckiego zwierzaka z dowolnego zoo. Pamiętajcie o oznaczeniu wybranego zoo i dodaniu hashtagów: #chronimyginącegatunki i #tydzieńmisjizoo .
Kochacie przyrodę i chcecie przyczynić się do ratowania zwierząt? Informujcie znajomych o tym, że misją ogrodów zoologicznych jest ochrona ginących gatunków.
Organizatorzy
Organizatorami TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów 2025 są przyjaciele z 17 polskich ogrodów zoologicznych i akwariów: ZOO Bydgoszcz, ZOO Charlotta, ZOO Chorzów, ZOO Gdańsk, Akwarium Gdyńskie, Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo, ZOO Kraków, ZOO Leśne Zacisze, ZOO Lubin, ZOO Łódź, ZOO Opole, ZOO Płock, ZOO Poznań, ZOO Toruń, ZOO Warszawa, ZOO Wrocław i ZOO Zamość.
Akcję wspiera Światowe (WAZA) i Europejskie (EAZA) Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów oraz Rada Dyrektorów Polskich Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.
W 2020 r. tematem głównym była MISJA OGRODÓW ZOOLOGICZNYCH z hasłem „PoZOOry mylą”. Tą kampanią ogrody zoologiczne chciały zwrócić uwagę, że współpracują ze sobą w celu realizacji wspólnej misji – ratowania ginących gatunków.
W 2021 r. tematem przewodnim była HODOWLA z hasłem „Są maluszki, jest nadzieja”. Bohaterami były młode zwierzęta urodzone w polskich ZOO. Ogrody zoologiczne opowiadały o tym jak realizują swoją misję hodując zwierzęta zagrożone stają się „bankiem żywych genów” i zasobem, dzięki któremu możliwe będzie odtwarzanie zanikających populacji zwierząt w naturze.
W 2022 r. tematem głównym była EDUKACJA z hasłem „ZOO edukuje i zwierzęta ratuje”. Kolejny rok obchodów Tygodnia Misji, to okazja do szerszego omówienia następnego filaru misji zoo - edukacji. Edukacja ekologiczna jest bowiem uzupełniającym i niezbędnym środkiem do skutecznej ochrony ginących gatunków. Społeczności z całego świata muszą znać problemy przyrody i rozumieć mechanizmy jej ochrony. Edukacja odbywa się na poziomie lokalnym, ale jej tematyka dotyczy problemów globalnych.
W 2023 r. tematem przewodnim była REKREACJA w zoo, a hasłem „ZOOchowuj się! Jesteś gościem w domu zwierząt”. Zwierzęta wcieliły się w posterunkowych pilnujących porządku w ogrodach zoologicznych i przedstawiały najważniejsze punkty Regulaminu ZOO, opowiadały też ku przestrodze "mrożące krew w żyłach" historie, związane z łamaniem Regulaminu, a także służyły radą, jak miło i bezpiecznie spędzić czas w zoo.
W 2024 r. tematem głównym była NAUKA, a hasłem „Z nauką wśród zwierząt”. Rok temu zwierzęta wcieliły się w posterunkowych pilnujących porządku w ogrodach zoologicznych i przedstawiały najważniejsze punkty Regulaminu ZOO, opowiadały też ku przestrodze "mrożące krew w żyłach" historie, związane z łamaniem Regulaminu, a także służyły radą, jak miło i bezpiecznie spędzić czas w zoo.
15 polskich ogrodów zoologicznych, 15 zwierząt w roli naukowców, 1 ważny dla świata temat: NAUKA. Ambasadorami tegorocznej edycji TygoDnia Misji ZOO jest 15 zwierzęcych przedstawicieli z polskich ogrodów zoologicznych. W tym roku zwierzęta wcielają się w pracowników naukowych i odkrywają, jak duży jest wkład zwierząt w rozwój bardzo wielu dziedzin nauki. Efekty tych działań i wyniki prowadzonych badań mają istotny wpływ na naturalne środowisko zarówno zwierząt, jak i nas - ludzi. Działamy wspólnie, by chronić przyrodę! Poznajcie naszych zwierzęcych naukowców.
Wydarzenie rokrocznie wspierane jest przez Światowe (WAZA) i Europejskie(EAZA) Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Razem #chronimyginącegatunki