Klasy I - III
TEMATYKA:

Po co komu ogon?
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci z klas I-III. Podczas prezentacji multimedialnej omawiana jest funkcja ogona u wybranych zwierząt, należących do wszystkich gromad kręgowców. W czasie prezentacji prowadzący aktywizuje uczniów poprzez zadawanie licznych pytań oraz zachęcanie do podawania przykładów i wspólnego rozwiązywania problematycznych zagadnień. Podsumowaniem prezentacji jest zadanie, które dzieci wykonują w dwóch zespołach. Po omówieniu zadania czas na największą atrakcję – kontakt z żywym wężem. W sali, w której odbywają się zajęcia znajdują się liczne eksponaty (tj. wypchane ptaki, czaszki, skóry zwierząt, kolekcje bezkręgowców), które można oglądać, dotykać i fotografować, co stanowi dodatkową atrakcję.
200 PLN + koszt biletów wstępu do ZOO; czas trwania: 60 min.
Sala konferencyjna, wejście od strony ul. Ratuszowej

Opieka nad zwierzętami egzotycznymi i domowymi
Zajęcia przeznaczone dla najmłodszych uczestników – klasy 0-III. Lekcja ma charakter pokazowo-warsztatowy. Dzieci zapoznają się z podstawowymi zasadami hodowli zwierząt egzotycznych w domu. Poznają różne karmy dla zwierząt, a podczas zadań zespołowych segregują produkty żywnościowe, dzieląc je na zdrowe i niezdrowe dla zwierząt. Ponadto uczniowie w grupach ustalają menu dla zwierząt roślinożernych, drapieżnych i wszystkożernych. Po części warsztatowej następuje prezentacja zwierząt dydaktycznych. Uczniowie mają więc możliwość bezpośredniego kontaktu z oswojonymi gadami i bezkręgowcami.
250 PLN + koszt biletów wstępu do ZOO; czas trwania 60 min.
Pracownia w Ptaszarni.

Śladami postaci z bajek
Zajęcia maja charakter terenowy, w związku z czym odbywają się w sezonie wiosenno-letnim. W pierwszej części uczniowie spacerują z zooedukatorem, poszukując wybiegów ze zwierzętami, które były bohaterami książki „Kubuś Puchatek”. Druga część zajęć odbywa się na polanie piknikowej, gdzie dzieci odszukują tabliczki z ukrytymi zadaniami, związanymi ze zwierzętami występującymi w książce. Zadania sprawdzają zarówno wiedzę jak i sprawność ruchową uczestników.
Zajęcia odbywają się tylko w sezonie wiosenno-letnim.
200 PLN + koszt biletów wstępu do ZOO; czas trwania 60 min.

"Nie taki robal straszny" - Mikrofauna w powiększeniu - poznać, to znaczy zrozumieć i polubić
Zajęcia rozpoczynają się na łączce przed pawilonem z bezkręgowcami, gdzie znajduje się 6 wielkich makiet najpopularniejszych bezkręgowców, takich jak pszczoła, komar, mrówka, chrząszcz, pająk oraz konik polny. Figury zostały sfinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w ramach projektu Mikrofauna w powiększeniu - poznać to znaczy zrozumieć i polubić. Dzięki dużym rozmiarom można zgłębić tajniki budowy tych normalnie drobnych i niewidocznych zbyt dokładnie gołym okiem zwierzątek. Kolejnym punktem jest wizyta w pawilonie, gdzie dzieci w towarzystwie edukatora mają okazję przyjrzeć się z bliska bardzo różnym gatunkom pająków, karaczanów, patyczaków, wijów oraz wielu innym bezkręgowcom. Ideą zajęć jest przybliżenie najmłodszym świata bezkręgowców, które na co dzień wzbudzają niechęć i lęk. Dzięki możliwości bezpośredniego kontaktu z niektórymi przedstawicielami mikrofauny, jak wije, karaczany lub patyczaki najmłodsi mają okazję dokładnego poznania ich budowy, biologii, roli jaka odgrywają w przyrodzie, bliższego ich poznania i pokonania fobii.
UWAGA! Zajęcia odbywają się tylko w sezonie wiosenno-letnio-wczesnojesiennym!
250 PLN + koszt biletów wstępu do ZOO; czas trwania 60 min.

W co ubierają się zwierzęta?
Zajęcia oparte na prezentacji multimedialnej, połączonej z aktywizacją uczniów. Dowiadujemy się między innymi o tym jakie pokrycie ciała preferują zwierzęta żyjące w różnych strefach klimatycznych, na czym polega sztuka kamuflażu, jak zwierzęta sygnalizują, że są niebezpieczne, na czym polega linienie czy jakie „stroje” godowe można spotkać u różnych gatunków.
Na lekcji prezentowane są oryginalne eksponaty tj. pióra, włosy, skóry, wylinki itp.
200 PLN + koszt biletów wstępu do ZOO; czas trwania 60 min.
Sala konferencyjna, wejście od strony ul. Ratuszowej.

Podwodny świat
Zajęcia sezonowe
Lekcja „Podwodny Świat” rozpoczyna się w Sali Konferencyjnej, gdzie oglądamy krótką prezentację multimedialną, a dodatkowo dzieci mogą zapoznać się z oryginalnymi pomocami edukacyjnymi tj. szczęki rekina, rostrum ryby piły, czy kolce płaszczek. Druga połowa lekcji odbywa się w budynku Akwarium, gdzie poznajemy niezwykłe ryby i koralowce.
200 PLN + koszt biletów wstępu do ZOO; czas trwania 60 min.

Mądre dokarmianie ptaków
Zajęcia sezonowe (od listopada do lutego)
Zajęcia warsztatowe w ptaszarni poświęcone problemowi dokarmiania ptaków. Dowiemy się kiedy i czym powinno się dokarmiać ptaki. W jaki sposób i gdzie wykładać karmę, jakich produktów unikać.
200 PLN + koszt biletów wstępu do ZOO; czas trwania 60 min.
Sala konferencyjna, wejście od strony ul. Ratuszowej.