ZOO jest czynne codziennie, w każdą niedzielę i święta od godz. 9.00.
Witamy w Warszawskim
Ogrodzie zoologicznym
A A + A
Wybierz język

Wybieg nosorożców, w okresie międzywojennym był tu wybieg słoni/ Rhino enclosure, in the interwar period there was an elephant paddock here

 

Widoczna bryła dawnej rampy dla słoni
Widoczna bryła dawnej rampy dla słoni

Pierwsza Słoniarnia (1929 r.) była usytuowana na terenie dzisiejszego wybiegu nosorożców. Na wybiegu znajdował się budynek w którym słonie mogły się skryć przed zimnem. Łącznie z nim wykonano potężną rampę prowadzącą na dach budynku. Taka konstrukcja miała zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom na wypadek powodzi.

Po II wojnie światowej obiekt został przebudowany. Po otwarciu nowej Słoniarni na starym wybiegu przez krótki czas mieszkały wielbłądy, a następnie zaadaptowano go dla nosorożców i takie przeznaczenie ma do dziś. Na wybiegu można zauważyć pozostałość rampy po której niegdyś słonie wchodziły na dach.

Dwa pierwsze słonie, które przyjechały do Warszawskiego ZOO otrzymały imiona Jaś i Kasia. Pochodząca z Indii Kasia, szybko stała się ulubienicą Warszawiaków. W 1937 r. przyszła na świat córka Jasia i Kasi -Tuzinka (były to pierwsze narodziny słonia w Polsce, a dwunaste na świecie w warunkach ogrodu zoologicznego, stąd słoniczka otrzymała takie imię)