Rzeźba śpiącego lwa z brązu powstała wg pierwowzoru autorstwa Theodora Kalidego. Została ustawiona w latach 50-tych, przy północnym wejściu do Warszawskiego ZOO.
Jednak jej historia jest dosyć skomplikowana i związana z Bytomiem.
Rzeźba śpiącego lwa niegdyś wieńczyła pomnik poświęcony mieszkańcom powiatu bytomskiego, którzy polegli w czasie wojny francusko-pruskiej w latach 1870-71.
Prawdopodobnie w latach 30. pomnik został rozebrany i rzeźba najpierw trafiła na plac Akademicki, a po 1945 r. została przeniesiona do parku miejskiego, z którego ok. 1953 r. zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach.
W 2007 r. historycy z Bytomia rozpoczęli starania o zwrot rzeźby z Warszawskiego ZOO, która ich zdaniem pochodziła z Bytomia. Ze względu na wielką popularność rzeźb Kalidego: lwa śpiącego i lwa czuwającego, których odlewy można znaleźć w wielu niemieckich i czeskich miejscowościach, nie udało się jednoznacznie stwierdzić czy lew w Warszawie jest lwem z Bytomia. Jednak na mocy porozumienia pomiędzy miastami warszawski lew został w 2008 r. przekazany w depozyt Bytomowi, natomiast w Warszawskim ZOO, nieopodal wybiegu dla lwów stanęła kopia rzeźby ufundowana przez jeden z banków.